sobota, 16 lipca 2016

"Kiedy odszedłeś" Jojo Moyes

"Kiedy odszedłeś" to kontynuacja losów Louisy Clark. Jak można się domyśleć, niestety w tym tomie zabraknie charyzmatycznego Willa z pierwszej części. Powieść przedstawia życie Lou po stracie ukochanego, próbę spełnienia jego oczekiwań. 
"Żyj odważnie,
żyj dobrze,
po prostu żyj ..."
Will był dla Lou wszystkim, stał się dla niej celem i sensem życia. Kiedy odszedł, pozostawił dziewczynę z poczuciem pustki, z wyrzutami sumienia, że może zrobiła coś nie tak, że jej miłość nie była wystarczająca, aby Will dalej chciał żyć. Stara się, podróżuje, jest odważna, jednak to i tak za mało. Miota się, czuje że zawiodła, nie tyle samą siebie, ale ukochanego. Lou próbuje zachować choć pozory normalnego życia, kupuje mieszkania w Londynie, pracuje w kawiarni, aż do czasu, gdy pewnego wieczoru po wypiciu kilku lampek wina spada z piątego piętra. Żyje, choć inni uważają, że chciała popełnić samobójstwo. Odtąd jej życie staje się jeszcze dziwniejsze. Pojawia się przystojny ratownik Sam i kołatanie serca, ale przede wszystkim wielka obawa przed zaangażowaniem. Poznajemy też Lily - nastoletnią córkę Willa, której Lou chce za wszelką cenę pomóc. Mamy do czynienia z próbą nauczania się jak żyć po stracie kogoś bliskiego, z trudnymi relacjami rodziców z nastolatkami, z problemami braku akceptacji itp. 

"Kiedy odszedłeś" to wielowątkowa historia, pełna całej gamy emocji i uczuć. W jednej chwili śmiejemy się, a w drugiej w naszych oczach pojawiają się łzy, czasem jesteśmy zbulwersowani i zaskoczeni zarazem. Nie jest ona tak wspaniała jak "Zanim się pojawiłeś", jednak ma też swój przekaz. 

Moja ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Drogi Czytelniku.
Dziękuję, że tutaj jesteś, pozostaw po sobie jakiś ślad. Każdy komentarz to dla mnie wielka radość i satysfakcja, dlatego nie pozostanie on nie zauważony :) Jeśli w jakiś sposób poczułeś się zainteresowany tym, co piszę, zachęcam również do zaobserwowania bloga.
Miłego zaczytania ;)