czwartek, 14 marca 2019

"Kiedy znów zaświeci słońce" Marlena Rytel

"Człowiek to tak skomplikowana istota, że - nawet wbrew sobie - o wiele silniej utrwali w pamięci zło, jakiego doświadczył, aniżeli dobro."
Kiedy sięgam po powieść obyczajową oczekuję przede wszystkim realizmu, świata i wydarzeń, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości. Za sprawą dorosłego debiutu Marleny Rytel otrzymałam to wszystko i to jeszcze z nawiązką. Autorka podjęła się trudnego tematu i wyszło jej to fenomenalnie. "Kiedy znów zaświeci słońce" to powieść, w której nie ma owijania w bawełnę,  mydlenia oczu, jest życie i to w tej najgorszej postaci.
Sfrustrowany alkoholik, uwikłana w romans oraz uzależnienia żona i matka, wołająca o pomoc ofiara przemocy domowej, pozbawiona miłości rodzicielskiej dziewczyna... Co się stanie, gdy sprawcy i ofiary spotkają się ze sobą? Czy będą w stanie ułożyć sobie życie na nowo? Czy da się powstrzymać machinę strachu i cierpienia? Splątane losy bohaterów książki M.Rytel ukazują świat, w którym przemoc zaczyna się od drobnych gestów i pozornie niewinnych żartów, a kończy na niebezpiecznej walce o przetrwanie. Poruszające historię stworzone przez autorkę to emocjonalny apel o wyjście ze strefy komfortu i solidarność z tymi, którzy każdego dnia toczą wojny ze sobą i światem. Być może ktoś z nich mieszka za ścianą twojej sypialni?
Marlena Rytel nie wybrała drogi na skróty, jej powieść porusza tematy, o których nie chcemy rozmawiać, albo po prostu nie umiemy. Uważamy, że one nas samych nigdy nie dotkną, nie staniemy się ich niewolnikami. A przecież nigdy nie możemy być tego pewni, bo czasem to nie są nasze wybory.
"Serce matki jest nieodgadnione. Zniesie wszystko, każdy ból i cierpienie w imię miłości do dziecka. Nawet, gdy dziecko ma czterdzieści lat i mnóstwo grzechów na sumieniu."
"Kiedy znów zaświeci słońce" to książka złożona z dwóch części. Pierwsza nosząca tytuł Koleje losu to cztery bolesne i niezwykle trudne życiorysy, wybory życiowe i skutki jakie ze sobą niosą. W drugiej części Kiedy znów zaświeci słońce losy bohaterów spotkają się ze sobą, dojdzie do wielu konfrontacji, walki ze swoimi słabościami i samym sobą. A wszystko po to, aby w tym mroku własnych demonów ujrzeć promień słońca dający siłę i nadzieję. 

Marlena Rytel ma dar tworzenia bardzo wiarygodnych postaci, które bez problemu odnajdziemy w świecie rzeczywistym. Trzeba tylko otworzyć oczy, aby zobaczyć więcej niż tylko czubek własnego nosa. Zobaczyć życie z wszelkimi jego odcieniami, nie tylko to sielankowe i różowe, ale przede wszystkim to brutalne, gdzie walka o przetrwanie toczy się na każdym polu i każdego dnia. Wspaniałe w tej książce jest także to, że pomimo wielu tragedii życiowych, daje ona nadzieję. Wszystko zależy od nas i naszej siły. 
"Gdyby wtedy wiedziała! Gdyby znała przyszłość! Gdyby...! Zawsze jest jakieś 'gdyby', ale czy to coś zmienia? Czy ludzie słuchają swego wewnętrznego 'gdyby', gdy są zakochani, ślepo zapatrzeni w osobę, którą darzą gorącym uczuciem? Wszystko jest wtedy takie piękne, takie idealne, takie czyste i niewinne. 'Gdyby' nie ma i nie zastanawiają się nad tym, czy kiedykolwiek nadejdzie."

"Kiedy znów zaświeci słońce" to powieść naszpikowana emocjami i nawet nie próbujcie z nimi walczyć, bo z całą pewnością nie wygracie. Historie bohaterów dotkną waszych serc, sprawiając, że niejednokrotnie będzie ono płakać rzewnymi łzami.
Styl i język jakim posługuje się autorka, jest dosadny, często wzbogacony wulgaryzmami, ale przez to tak bardzo prawdziwy i tożsamy z przedstawionymi historiami. A co najważniejsze autorka nawet w najmniejszym stopniu nie neguje swoich bohaterów, nie ocenia ani ich samych, ani ich wyborów. Skupia się za to na tym jednym momencie ich życia, skąd droga prowadzi albo w głąb niszczycielskich demonów, albo w stronę słońca i nadziei. Którą drogą pójdą bohaterowie? Tego dowiecie się czytając "Kiedy znów zaświeci słońce" do czego bardzo Was zachęcam.

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Novae Res.

Tytuł: Kiedy znów zaświeci słońce
Autor: Marlena Rytel
Data wydania: 3 stycznia 2019
Ilość stron: 305
Kategoria: literatura obyczajowa i romans
Wydawnictwo:

4 komentarze:

 1. Bardzo mnie zachęciłaś :) Mam nadzieję, że szybko uda mi się po nią sięgnąć :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam z całego serca. Książka jaką warto przeczytać.

   Usuń
 2. Myślę, że mogłabym się na nią skusić. :)

  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję bardzo za piękną recenzję 😘 Pozdrawiam serdecznie i zachęcam wszystkich do sięgnięcia po książkę 🤗

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Drogi Czytelniku.
Dziękuję, że tutaj jesteś, pozostaw po sobie jakiś ślad. Każdy komentarz to dla mnie wielka radość i satysfakcja, dlatego nie pozostanie on nie zauważony :) Jeśli w jakiś sposób poczułeś się zainteresowany tym, co piszę, zachęcam również do zaobserwowania bloga.
Miłego zaczytania ;)