sobota, 15 lipca 2017

7 grzechów głównych książkowych bohaterów - Book Tag


Witam :)
Ostatnio przeglądając Wasze blogi zaintrygował mnie tag książkowy dotyczący 7 grzechów głównych książkocholika. 
Po dłuższych przemyśleniach zdecydowałam, że będzie to fajna zabawa, a przede wszystkim pewne urozmaicenie mojego bloga, z tym, że postanowiłam go zmodyfikować. Mam nadzieję, że moja wersja choć odrobinę przypadnie Wam do gustu :) Gotowi?


# 1 PYCHA
bohater charakteryzujący się wygórowaną samooceną, wyniosłością.

Moja pierwsza myśl to Leah z trylogii "Mimo twoich win" autorstwa Tarryn Fisher. Leah to zdecydowanie zadufana w sobie, wyniosła i przemądrzała kobieta, o jaką trudno w literaturze. To, w jaki sposób traktuje ludzi, swoją maleńką córeczkę bez wątpienia powoduje, że negatywnie odbieramy tę postać. Przynajmniej tak było ze mną.


# 2 CHCIWOŚĆ
bohater, który zapatrzony jest w "mieć", a nie "być", chce więcej i więcej... .

Z tym grzechem było już o wiele gorzej. Współcześnie wydawane powieści bardzo często oscylują wokół świata bogatych i majętnych ludzi. Jednak to, że ktoś posiada dużo większe zaplecze finansowe od razu czyni go człowiekiem chciwym? Nie, na pewno nie. 
I wtedy niespodziewanie przyszła mi na myśl "Opowieść wigilijna". Lektura, którą zna chyba każdy wpisuje się tutaj idealnie. Ebenezner Scrooge ma tylko jeden cel w życiu - chce mieć jak najwięcej, jest skąpy i widzi tylko swój portfel. Chciwość i chęć posiadania niemal zniszczyły jego życie. Niemal.

# 3 NIECZYSTOŚĆ
bohater, który zdradza swojego życiowego partnera, bądź zajmuje się prostytucją.

Czytaliście "Dziennik Nimfomanki" Valérie Tasso? Książka to bardzo odważna i szczera autobiografia kobiety, której sensem życia stał się seks. Kobiety, która potrzebę erotycznych wrażeń zaspokajała w niezliczonych przygodach. Kobiety, która porzucona, załamana, bez środków do życia zdecydowała się zostać luksusową prostytutką.

# 4 ZAZDROŚĆ/ZAWIŚĆ
bohater, który nie spocznie dopóki nie zdobędzie tego, co chce mieć, a co ma inna osoba.

Och!!! Bezapelacyjnie pierwsze miejsce zdobywa miłosny trójkąt ze wspomnianej już trylogii Tarryn Fisher. Olivia, Caleb i Leah są w tej materii mistrzami, nie cofną się przed niczym, aby zdobyć to, czego pragną. Kłamstwa, intrygi i manipulacje to dla nich chleb powszedni, ale przecież czy nie jest tak, że w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone? ;)

# 5 ŁAKOMSTWO
bohater, który pochłania więcej pokarmów i napojów niż faktycznie ich potrzebuje.

Myślę, myślę i mój typ to tytułowa Margo z powieści Tarryn Fisher. Dlaczego? Dla tej zakompleksionej, przerażonej życiem młodziutkiej dziewczyny jedzenie było swego rodzaju substytutem miłości. Oczywiście tylko na początku.


# 6 GNIEW
bohater impulsywny, reagujący agresją lub inną negatywną reakcją na przykry bodziec zewnętrzny.


Krótko i na temat: Hardin z serii "After" Anny Tood. Porywczy i nieprzewidywalny w swoim działaniu, arogancki, ale bez wątpienia zapadający w pamięć.# 7 LENISTWO
bohater opieszały, nie chce się czymś zająć, unika pracy i wysiłku.

Kolejny ciężki orzech do zgryzienia, bowiem trudno o takiego typowego książkowego leniucha jak powszechnie znany leń z wiersza Jana Brzechwy. Ale jak trzeba kogoś wytypować to stawiam na głównego bohatera książki Rainbow Rowell "Załącznik". Lincoln O'Neill owszem pracuje, ale w swoim 28 letnim życiu nie osiągnął tyle ile by mógł i ile z pewnością by chciał. Tak jak pisałam w recenzji jego egzystencja sprowadza się tylko do jedzenia, spania, chodzenia do znienawidzonej pracy i spotykania się z siostrą lub grupką znajomych, z którą gra w grę komputerową. Ach... nie zapominajmy o wspominaniu swojej pierwszej miłości, która skończyła się dziewięć lat temu. Oj i dodajmy jeszcze, że nadal mieszka z matką, która jest jego żywicielką, karmi go jak małego chłopca i tak też traktuje.


To by było na tyle. 
Dajcie znać jak Wam się podobała taka wersja grzesznego tagu ;) 
Jeśli macie ochotę zrobić go u siebie, to bardzo Was do tego zachęcam i życzę miłej zabawy.
Pozdrawiam serdecznie

3 komentarze:

 1. Ciekawe porównanie :) Do 4 punktu dałabym jeszcze Jaxona Halla z "Czasu żniw". A do ostatniego ... Voldemorta, bo jak by nie patrzeć wszystko osiągał za pomocą swoich wielbicieli.
  Pozdrawiam!
  https://recenzje-zwyklej-czytelniczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Haha :) Też bym ulokowała ta bohaterów, zwłaszcza tych z ksiąek Fisher :)

  P.S. pisałam maila i wiadomość na fb

  OdpowiedzUsuń
 3. Oprócz Hardina (<3) i Margo nie znam wymienionych postaci, ze względu, że nie czytałam książek :) Ale tag naprawdę mega ciekawy i inny. Trzeba się mocno natrudzić, by coś do niego dopasować. Chciałam zrobić go u siebie, ale po mega wytężeniu udało mi się dobrać książki tylko do dwóch kategorii, więc nie widzę większego sensu pisania przy każdej, nie znam takiego bohatera :/

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Drogi Czytelniku.
Dziękuję, że tutaj jesteś, pozostaw po sobie jakiś ślad. Każdy komentarz to dla mnie wielka radość i satysfakcja, dlatego nie pozostanie on nie zauważony :) Jeśli w jakiś sposób poczułeś się zainteresowany tym, co piszę, zachęcam również do zaobserwowania bloga.
Miłego zaczytania ;)