czwartek, 9 maja 2019

"Niesforne zwierzęta. Rozgniewany pająk" Kozikogul Tulin, Girgin Sedat

 
Dziś chciałabym przedstawić Wam książeczkę dla dzieci, która kupiona zupełnie spontanicznie podczas codziennych zakupów, ostatnio często towarzyszyła nam podczas wieczornego czytania. Jak się później okazało to jedna z części serii "Niesforne zwierzęta", których w sumie ukazało się aż 9. Każda z książeczek opowiada o jednym z mieszkańców domowego zoo babci Lejli, oraz towarzyszącym im emocjom. W naszym przypadku był to pająk, w dodatku bardzo gniewny.


"Rozgniewany pająk" to bardzo przyjemna propozycja dla młodszych czytelników. Pająk Gryziek z wielkim mozołem i starannością tka swoje pajęczyny, a kiedy przyjaciele co rusz niszczą jego ciężką pracę wpada w złość za każdym razem coraz większą i większą. Już obmyśla plan zemsty, gdy nagle wpada na cudowne rozwiązanie tej patowej sytuacji. W końcu wszyscy uchodzą z życiem, a problem zastaje rozwiązany.
Historia pająka w bardzo plastyczny sposób przedstawia jedną z emocji, która często towarzyszy dzieciom w kontaktach z rówieśnikami. Za pomocą wierszowanej opowieści możemy pokazać dziecku, że złość i gniew nie są niczym złym, jednak nie mogą one niszczyć naszych relacji, bowiem z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Trzeba tylko dać sobie czas na ochłonięcie i spojrzenie na zaistniały problem z innej perspektywy. A wtedy może okazać się, że rozwiązanie leży tuż obok nas, tak jak to miało miejsce w przypadku tytułowego pająka. 
Opowieść z morałem nie tylko uczy, ale także i bawi, bowiem Gryziek ma głowę pełną pomysłów, jak na przyszłego artystę przystało. Działające na wyobraźnię ilustracje, odpowiadające emocjom kolory dodatkowo wzmacniają przekaz tej niepozornej, acz bardzo ciekawej książeczki. Z przyjemnością rozejrzę się za pozostałymi tytułami o niesfornych zwierzakach, bo warto oswajać  nasze dzieci z emocjami, a najlepiej zrobić to poprzez zabawne i kolorowe opowieści.
Małe zoo babci Lejli:
 • rozgniewany pająk
 • płaczliwa kotka
 • uparty jeż
 • przemądrzała mysz
 • leniwa rybka
 • nieśmiały pies
 • niecierpliwy komar
 • tchórzliwy ptak
 • zazdrosna żaba

Znacie tę serię książeczek o zwierzątkach?

4 komentarze:

 1. Lubię książeczki dla dzieci, które nie tylko bawią, ale i uczą. Wiedy można połączyć przyjemne z pożytecznym. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie słyszałam o tej serii, ale zapowiada się świetnie. Poszukam dla chrześnicy, bo lubi słuchać czytanych bajek, ale gniew to ostatnio jej drugie imię :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skądś to znam, i niestety mam tu na myśli małą złośnicę, dla której dzień bez focha jest dniem straconym ;) Pozdrawiam <3

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Drogi Czytelniku.
Dziękuję, że tutaj jesteś, pozostaw po sobie jakiś ślad. Każdy komentarz to dla mnie wielka radość i satysfakcja, dlatego nie pozostanie on nie zauważony :) Jeśli w jakiś sposób poczułeś się zainteresowany tym, co piszę, zachęcam również do zaobserwowania bloga.
Miłego zaczytania ;)