piątek, 27 września 2019

PRZEDPREMIEROWO "Kryształowi. Polowanie" Joanna Opiat-Bojarska

"Funkcjonariusze zdecydowanie byli jej ulubioną grupą społeczną. Każdy przez lata uczył się kombinowania, a ci zasiadający na wysokich stanowiskach opanowali tę umiejętność do perfekcji."
"Kryształowi. Polowanie" to ostatnia część trylogii kryminalnej ukazującej pracę Biura Spraw Wewnętrznych Policji, czyli tytułowych kryształowych. O ile przy pierwszym tomie zachłystywałam się oryginalnością prezentowanej trylogii, a przy drugim do zachwytów dołączyło pewnego rodzaju przywiązanie do głównego bohatera, o tyle w ostatnim spotkaniu z kryształowymi pojawiła się najpierw obawa, a potem złość i żal, że wszystko się już skończyło. Emocje naprawdę wzięły górę, do tego stopnia, że świat zewnętrzny przestał istnieć, byłam tylko ja i recenzowana powieść. 


Z policyjnej broni padają strzały. Ginie mężczyzna podejrzany o porwanie Barbary Kruk. Czwórka obecnych przy zdarzeniu policjantów trafia pod lupę Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Sprawę prowadzi Driver. Ich zeznania są wyjątkowo spójne, ale tylko do czasu, gdy policjantka z tej czwórki ginie pod kołami pociągu. Wtedy reszta zrzuca całą winę na nią.

W BSWP trwa walka na anonimy. Ich ofiarą pada Driver. Czy na pewno jest niewinny? Decyduje spotkać się z dziennikarką i wyznać prawdę. Nie spodziewa się, że w kawiarni, w której są umówieni, czeka już na niego płatny zabójca.

Kryształowi są naprawdę kryształowo czyści? A może po prostu wiedzą, jak nie dać się złapać?
W tym świecie nie istnieje słowo „lojalność”.

W tym świecie pies psu jest wilkiem.

Tak jak pisałam we wstępie do trzeciej części "Kryształowych" podeszłam z wielką obawą i strachem, co też Pani Joanna wymyśli, jaką drogę wybierze dla głównego bohatera, którego nie ma co kryć bardzo polubiłam. Prezentowany we wcześniejszych tomach tzw. flashforwerd (przebłysk jutra) pobudzał moją wyobraźnię i bałam się najgorszego. I po trosze moje obawy się spełniły, aczkolwiek najgorszy okazał się sam fakt, że nic już potem nie będzie. Że ostatnie zdanie pozostanie tym ostatnim, nie będzie dalszej części, dalszego zmagania się z bezwzględnymi przestępcami, współtowarzyszami, którzy powinni stać na straży prawa, a z różnych przyczyn tego nie robią. Nie będzie wzajemnych podchodów, zagrywek, anonimów, złośliwych uwag, wrzasków ze strony niezawodnej Zośki, kłótni o wypite mleko i wielu innych sytuacji, które choć wywoływały skrajne emocje, to jednak sprawiły że pokochałam tę serię całym sercem.

"Polowanie", będące finalnym tomem serii, jest rewelacyjnym zwieńczeniem przygód Drivera i jego współpracowników. Opiat-Bojarska przemyślała wszystko z należytą starannością, wprowadziła postacie z poprzednich tomów, połączyła wątki i z rozmachem poprowadziła je dalej. Poznań, w którym toczy się akcja stał się maleńki, pełen układów i układzików. Ale najważniejszym atutem serii okazały się postacie, te najważniejsze i te drugoplanowe. Wszystkie idealnie dopracowane, wzbudzające najróżniejsze emocje, warte zapamiętania. Kardasz, któremu wszystko kojarzy się z seksem, Zośka, która działała na mnie jak przysłowiowa płachta na byka, Śledź, którego ciężko jednoznacznie określić, Hubi, zmagający się z depresją, ale mający swoje na sumieniu, no i wreszcie on, najważniejsze ogniwo całej serii. Paweł Dobrogowski, Driver, pies na psy w jednym. 
Trzecia część poza wątkami, które przewijają się przez całą trylogię, ma też swoją sprawę do rozwiązania, zawiłą, wychodzącą poza pierwsze wstępne rozeznania. Matactwo, chęć uniknięcia konsekwencji nabiorą zupełnie innego znaczenia. Walka dobra ze złem przejdzie na wyższy poziom, trudniejszy, bo nie wiadomo jednoznacznie kto jest po której stronie. Joanna Opiat-Bojarska z pełną świadomością bawi się swoim czytelnikem, który kluczy między oskarżeniami, manipulacjami, chowaniem się za maską uczciwości i prawości. Fabuła zaskakuje podobnie jak prawda ukryta gdzieś głęboko w człowieku. Prawda o jego chęci wzbogacienia się, zyskania jak najlepszych wyników, zdobycia awansu, nawet kosztem innych. Sprawiedliwość, praworządność, często pozostają tylko ideałami, pięknie brzmiącymi hasłami i niczym więcej.


Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z prezentowaną serią, a nie stronicie od książek, w których nie ma owijania w bawełnę, za to jest dosadny język, morze alkoholu, seks i narkotyki, nielegalne wyścigi, słowem obraz polskiej policji z pełnym inwentarzem, to koniecznie musicie poznać "Kryształowych". Nie będziecie zawiedzeni. Dawka emocji gwarantowana.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania niniejszej książki przed premierą bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza.

Tytuł: Polowanie (tom 3)
Cykl: Kryształowi
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Data wydania: 2 października 2019
Ilość stron: 448
Kategoria: thriller, sensacja, kryminał
Wydawnictwo:8 komentarzy:

 1. Nie czytałam dwóch pierwszych części, ale może sięgnę po tą serię za jakiś czas.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość autorki jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały cykl przede mną ale motorek extra też bym chciała ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 5. ZAMIAST UDZIELENIA POŻYCZKI ,, JESTEM COŚ NOWEGO
  Zdobądź 5500 USD każdego dnia przez sześć miesięcy!

  Zobacz jak to działa

  Czy wiesz, że możesz włamać się do dowolnego bankomatu za pomocą zhakowanej karty bankomatowej?
  Podejmij decyzję przed złożeniem wniosku, prosta umowa ...

  Zamów pustą kartę bankomatową już teraz, a otrzymasz miliony w ciągu tygodnia !: skontaktuj się z nami
  za pośrednictwem adresu e-mail :: {Universalcardshackers@gmail.com}
    
  Mamy specjalnie zaprogramowane karty bankomatowe, których można użyć do włamania się do bankomatu
  maszyny, karty bankomatowe mogą być używane do wypłaty w bankomacie lub przeciągnięcia, o
  sklepy i POS. Sprzedajemy te karty wszystkim naszym klientom i zainteresowanym
  kupujący na całym świecie, dzienny limit wypłat w bankomacie wynosi 5 500 USD
  oraz do 50 000 $ limitu wydatków w sklepach w zależności od rodzaju karty
  zamawiasz :: a także, jeśli potrzebujesz innego cyberhakowania
  usługi, jesteśmy tutaj dla ciebie o każdej porze każdego dnia.

  Oto nasze cenniki KART ATM:

  Karty, które wypłacają 5500 USD dziennie, kosztują 200 USD
  Karty, które wypłacają 10 000 USD dziennie, kosztują 850 USD
  Karty, które wypłacają 35 000 USD dziennie, kosztują 2200 USD
  Karty, które wypłacają 50 000 USD dziennie, kosztują 5500 USD
  Karty, które wypłacają 100 000 USD dziennie, kosztują 8 500 USD

  zdecyduj się przed złożeniem wniosku, prosta umowa !!!

  Cena obejmuje opłaty i koszty wysyłki, zamów teraz: skontaktuj się z nami za pośrednictwem
  adres e-mail :::::: {Universalcardshackers@gmail.com}
  Whatsapp ::::: + 31687835881

  OdpowiedzUsuń
 6. Seria z dziennikarką Anną Rogozińską bardzo mi się spodobała, więc po tą serię też sięgnę!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Drogi Czytelniku.
Dziękuję, że tutaj jesteś, pozostaw po sobie jakiś ślad. Każdy komentarz to dla mnie wielka radość i satysfakcja, dlatego nie pozostanie on nie zauważony :) Jeśli w jakiś sposób poczułeś się zainteresowany tym, co piszę, zachęcam również do zaobserwowania bloga.
Miłego zaczytania ;)